روز مادر

روز مادر روزی است که برای یاد بود مادران در کشور های مختلف است، اما وجه مشترک در بین تمامی کشور های گوناگون یادبود یک زن مهم به نام مادر در تاریخ هر کشور است. در این روز تمام افراد خانواده در کنار هم جمع مي شوند و با يک وعده غذایي ويژه و کيک، روز مادر را جشن مي گيرند.

روز مادر
روز مادر

اختصاص روزی از سال به عنوان روز مادر، قدم بزرگی است در جهت ارج گذاری زحمات مادران سرشار از عاطفه که از هیچ گذشت و فداکاری در رشد فرزندانشان دریغ نمی کنند.

آن چیزی که مشخص است این که در مقابل عشق، محبت و پاکی که مادر به فرزند خود می‌ دهد، فرزندان از قدردانی عاجز و ناتوان هستند  و بدون شک همین ناتوانی انسان است که باعث شد که بهشت در زیر پای مادران قرار گیرد.

روز مادر

مادران همواره در رشد و تربیت فرزندان خود از حق و حقوق طبیعی خود گذشته و خودشان را وقف خانواده و فرزندان خود می کنند و بدون ‌شک با تربیت نسل آینده بیشترین تأثیر را در رشد جامعه دارند.

بسیاری به این که ارزش مادر در معنویت است عقیده دارند و این عقیده  در عشق و محبت پاک او به فرزندانش نمایان می شود. عشق و محبت زیادی که مادر نسبت به فرزندان خود دارد، در هیچ رابطه‌ای به چسم نمی خورد.

به این دلیل که اين روز براساس تقويم قمري است روز مشخصي نداشته و در طول سال های مختلف در گردش است. انگلستان، اولین  کشوري بود که روز مادر را نامگذاری کرد. در برخي از کشورهاي غربي (مانند انگلستان) دومين يکشنبه ماه مه هر سال روز مادر نام گرفت. اين کار توسط خانمي بنام جوليا واردهو در آمريکا مطرح شد و اولين روز ماه ژوئن به‌عنوان روز مادر نامگذاری شد.

تاریخچه روز مادر

آغاز اینکار برای نامیده شدن یک روز و اختصاص آن روز به زنان و مادران ، ابتدا از اعتراضات زنان کارگر در اوایل قرن بیستم در آمریکای شمالی و سراسر اروپا شروع شد.

در سال های اخیر، روز جهانی زن برای زنان و مادران نه تنها در کشور های توسعه یافته بلکه در کشور های در حال توسعه به صورت جمعی و گشترده مطرح شد.

تاریخچه روز مادر در ایران

قبل از انقلاب 57 و در دوران شاهنشاهی محمدرضا پهلوی،25 آذر روز تولد فریده قطبی مادر فرح دیبا به عنوان جشن مادر نامگذاری شد. پس از انقلاب 1357 تاریخ این روز به 20 جمادی الثانی تغییر پیدا کرد.

اما بر اساس کتاب های «آثار الباقیه» و « التّفهیم» ابوریحان بیرونی ، « شاهنامه » فردوسی و چند کتاب دیگر در فرهنگ ایران روز زن و جشن پنجم اسفند ماه (روز جشن اسفندگان)بوده است. که در جهان مینوی(جهان معنویت و روحانی) نماد بردباری ، صبر ، فروتنی و دوست داشتن و محبت است.

روز زن در کشور های مختلف فرزنداني که نمي توانند در اين روز به دلیل مشغله های کاری و مشکلات  روزمره رندگی در کنار مادر خود باشند، بیشتر آنها با يک تلفن، ارسال کارت، فرستادن گل يا هديه، عشق و محبت خودشان را به مادر خود ابراز می کنند.

روز زن در کشور های مختلف

روز زن  در کشور های آفریقایی:

اکثریت کشور های آفریقایی طرح داشتن جشن مادر را از سنت های بریتانیا گرفتند. ولی با این حال در فرهنگ های مختلف قاره آفریقا، پیش از دوره حمله اروپایی ها ، چشن ها و مناسبت های فراوانی برای مادران داشتند.

روز زن در استرالیا:

در استرالیا،روز مادر دومین یکشنبه ماه مه نامگذاری شده است.

در این روز جشن  برپا می شود اما تعطیلی رسمی نیست.در کشور استرالیا، سنت هدیه دادن به مادران در این روز  برای نخستین بار در سال 1924 میلادی ، توسط خانمی به نام (جانت هیدن) شروع شد.

این خانم در ملاقاتی از یک بیمارستان، بیمارانی را دید که همگی مادرانی تنها و فراموش شده بودند.خانم هیدن برای این که آن مادران تنها را خوشحال کند تلاش کرد که از سوی بچه های اطراف بیمارستان و مراکز تجاری محلی، نیرو جمع آوری کند تا کمک مالی کافی برای خرید هدیه برای این مادران تنها فراهم شود.

سال به سال میزان این کمک ها از سوی مراکز تجاری محلی و شهرداری بیشتر می شد تا جایی که امروزه ، روز مادر و هدیه دادن در این روز در بین مردم این کشور معمول شده است.مردم استرالیا در روز مادر، معمولا صبحانه را برای مادرانشان به تخت خواب می بردند و به طور سنتی در روز مادر به مادرانشان گل داودی که ویژه فصل پاییز است را هدیه می دهند.

روز زن در افغانستان:

این روز در کشور افغانستان، دومین شنبه ماه ژوئن نامگذاری شد. برای نخستین بار این روز در این کشور 12 ژوئن سال 2010 جشن گرقته شد. اما چندی پیش دولت افغانستان، 8 مارس روز حهانی زن را در این کشور روز مادر تعیین کرد.

((مادر همه ي دنيا دوستت دارند؛ قصور ما را به مهر بي پايانت ببخش ))

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *