تاریخچه روز پدر

تاریخچه روز پدر روزی است برای گرامی داشت مقام پدر و مرد و پیوندی که بین پدر و مادر و اهمیتی که پدران در اجتماع دارند.

روز پدر
روز پدر

در بیشتر کشور ها سومین یکشنبه ماه ژوئن روز پدر نامگذاری شده است.مانند کشور ونزوئلا،هند، فرانسه،کانادا، فیلیپین،ژاپن،ایرلند، آفریقای جنوبی و ایالات متحده.

تاریخچه روز پدر در ایران

قبل از انقلاب در ایران، روز 24 اسفند ماه روز به دنیا آمئن رضا شاه روز پدر نامیده شده بود. بعد از انقلاب سال 57 ،این تاریخ به 13 رجب قمری روز ولادت امام علی (علیه السلام) تغییر پیدا کرد و روز پدر نامگذاری شد. عده ای 4 شهریور ماه زاد روز کوروش کبیر را روز پدر ایرانی جشن می گیرند.

روز پدر در کشور های مختلف

روز پدر در هند:روز پدر در هند، یک روز تعطیل عمومی است. در هند ، پدر به عنوان الگوی قهرمان برای هر کودک در خانواده است. بنابراین نقش پدر برای یک کودک از آغاز طفولیت بسیار مهم و با ارزش است.

روز پدر در لتونی: در لتونی ، که یکی از کشور های اروپایی است روز پدر دومین یکشنبه سپتامبر نامگذاری شده است. این روز در تقویم برای نخستین بار به این ترویج یافت تا کودکان روزی را صرف قدردانی و تشکر از قهرمان زندگیشان کنند.

در کشور برزیل دومین یکشنبه ماه آگوست روز پدر نامگذاری شده است.

در کشور روسیه بیست و سوم ماه فوریه،در کشور استرالیا نخستین یکشنبه ماه سپتامبر،در کشور ایتالیا در روز مراسم سنت جوزف دز ماه مارس  و در کشور دانمارک پنجم ماه ژوئن روز پدر نامگذاری شده است و جشن برپا می شود.

جایگاه و اهمیت پدر

اسلام برای پدرانی که وظیفه ی خود را به درستی انجام می دهند، ارزش و احترم زیادی قائل است. این ارزش و احترام به اندازه ای است که در آیات قران بعد از انجام وظیفه، احترام به خدا و اطاعت از فرمانش از احترام به پدر و مادر یاد شده است. فرزند حق اهانت به پدر را ندارد، حتی در روایات گفته شده حرمت پدر مانند حرمت خداست.

اهمیت نقش پدر در خانواده

پدر نقش بسیار مهمی در خانواده ایفا می کند . فرزندان برای تامین امنیت و رفع نیاز های خود به پدر خودشان احتیاج دارند.

احترام به پدر و مادر از دیدگاه قرآن

پدر و مادر به عنوان دو انسان فداكار و زحمتكش كه تمام بار مسئوليت ها در ارتباط با تربيت فرزندان را بر دوش دارند، در نزد خدا از جايگاه منحصر به فردي برخوردار هستند به طوري كه در چندین آيه قرآن، بر اطاعت کردن از آنها فرمان داده شده است و خداوند نام آنها را در رديف نام خود قرار داده و به احترام بر مقام و منزلت آنها تأكيد کرده است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *