انتخاب کادو برای مخاطب‌های خاص

انتخاب کادو برای مخاطب‌های خاص در شرایط متفاوت

هدیه به مخاطب خاص
هدیه به مخاطب خاص

مخاطبی که کم ندارد

در زندگی همه‌ی ما افرادی وجود دارند که خرید کادو برای آن‌ها بسیار دشوار است. آن‌ها همه‌چیز دارند، وسیله خاصی نیاز ندارند و هر چه لازم داشته باشند را خودشان می‌خرند. بدتر آنکه، اگر از خودشان هم بپرسید، ایده‌ی خاصی به شما نمی‌دهند. راحت‌ترین کادو برای این دسته از افراد، خرید کادوهای مصرفی است. یک بطری نوشیدنی اعلا، یک ادویه‌ی خاص و عجیب، یا یک شیشه روغن‌زیتون مرغوب می‌تواند گزینه‌های مصرفی خوبی باشد، زیرا کادو گیرنده درهرصورت آن‌ها را مصرف می‌کند. این کادوها راحت‌ترین گزینه برای افراد اهل شکم است، اما اگر در شرایطی تحت‌فشار بودید، گزینه‌ی کارت هدیه هم بد نیست.

زوج زندگی

در بعضی شرایط همسر یا شریک زندگی شما همان کسی است که خرید کادو برای او بسیار سخت است. بعلاوه ممکن است همسرتان همان کسی باشد که همه‌چیز دارد، یا همان کسی که ترجیح می‌دهد خودش هدیه را انتخاب کند. بهترین روش هدیه دادن به چنین فردی این است که با او درباره‌ی علایق و آنچه نمی‌پسندد صحبت کنید. بعد از هدیه دادن هم بررسی کنید که آیا هدیه شمارا دوست داشته است؟ یک تاکتیک خوب برای شرایط بحرانی، خرید چیزی است که دوستش دارد، اما خودش حاضر نیست آن را بخرد. یک شانس اسپم، یک وسیله گران‌قیمت، و یا هر چیزی که قدردانی او را برانگیزد.

مدیر، دوست یا همکار

خرید هدایای کاری کمی سخت است، زیرا ممکن است به نظر برسد که برای اعمال‌نفوذ یا رسیدن به هدف خاصی هدیه داده‌اید. تا جای ممکن از دادن هدایای کاری اجتناب کنید، مگر آنکه جزئی از فرهنگ شرکت یا کشور شما باشد؛ پس لازم است تا در این مورد پرس‌وجو کنید. در نظر داشته باشید که برخی از کارکنان دولتی نمی‌توانند از همکاران، زیردستان یا فروشندگان هدیه دریافت کنند، زیرا این کار ممکن است اصول کاری آن‌ها مغایرت داشته باشد. سراغ هدایای ساده، متعادل در قیمت، و غیرشخصی بگردید. وسایل کاری، مانند جای کارت ویزیت، گزینه‌های بسیار مناسبی هستند.

زمانی که شناخت کافی از طرف ندارید؟

شاید هنگام رفتن به یک مهمانی خانوادگی مجبور شوید برای داماد خاله خود که یک فرد کاملاً تازه‌وارد است هدیه بخرید. انتخاب سختی است؟ حتی اگر کمی هم در مورد او اطلاعات کسب کنید، بسیار بعید است که بتوانید کادوی شخصی خوبی برای او بخرید. از نزدیکان او بخواهید تا یک کادوی خوب به شما پیشنهاد دهند، و یا سراغ کارت هدیه بروید و خود را راحت کنید.

مهمانی دادن

هدیه‌ای که برای میزبان یک مهمانی می‌خرید، روشی مناسب است برای نشان دادن قدردانی شما از فراهم کردن شرایط مهمانی در منزل او، و یا غذایی که برای شما تهیه‌کرده است. می‌توانید برای میزبان خود یک نوشیدنی یا خوراکی بخرید که مکمل شام آن‌ها باشد؛ و یا چیزی برای صبحانه بخرید تا فردا صبح، خستگی مهمانی را از تن آن‌ها خارج کند.

بچه ها

شاید خرید کادو برای بچه‌ها کار جذابی باشد، ولی بهتر است قبل از آن‌که به اسباب‌بازی‌فروشی بروید، نظر پدر و مادر او را بپرسید. بچه‌ها شاید عاشق هدیه شما می‌شوند ، اما ممکن است این هدیه والدین آن‌ها را ناراحت کند، و یا شرایطی را به وجود بیاورد که حتی فکرش را هم نمی‌کنید. قبل از خرید تفنگ اسباب‌بازی، شکلات، وسایل دیجیتال و اسباب‌بازی‌های پر سروصدا، کمی بیشتر فکر کنید.

نکاتی که در هنگام کادو خریدن باید ممنوع باشِ؟

اگر تولد، سالگرد ازدواج، یا سایر جشن‌های یک فرد بدشانس، نزدیک سال نو یا ولنتاین بود، برای هر دو مناسبت یک کادوی مشترک نخرید.
اگر لباسی را می‌خرید که سایزبندی دارد، بسیار حواستان را جمع کنید. اگر سایز شخص راندانید و لباس خریداری‌شده به او نخورد، ممکن است از دست شما دلخور شود.
چیزی که هدیه گرفتید را به شخص دیگری هدیه ندهید؛ چون ممکن است بفهمد و ناراحت شود.

خاص

از کادو برای رساندن یک منظور خاص استفاده نکنید. بحث ثبت‌نام باشگاه یا کرم ضد چروک صورت به کنار؛ مثلاً اگر برای خواهرزاده‌ی موردعلاقه‌تان ایکس باکس هدیه بگیرید، درحالی‌که برای دیگر خواهرزاده‌ها کتاب رنگ‌آمیزی خریده بودید، تنها تبعیض قائل شدن خود را نشان خواهید داد.
اگر شخصی، تابه‌حال، نسبت به یک فعالیت علاقه‌ای نشان نداده است، هدیه‌های مربوط به آن فعالیت را برایش نخرید. مثلاً خریدن کتاب آشپزی برای فردی که به آشپزی علاقه ندارد، باعث نمی‌شود او به پخت‌وپز روی بیاورد؛ بلکه احتمالاً پیش خودش می‌گوید کاش کارت هدیه برایم خریده بود.

هدیه دست‌دوم ندهید؛

مگر آن‌که هدیه شما یک عتیقه ارزشمند بوده، و شخص هدیه گیرنده عاشق عتیقه باشد.
هدایا و وسایلی با کاربرد روزمره، مثل جوراب، مخلوط‌کن یا جاروبرقی، را به کسی ندهید؛ مگر آن‌که مطمئن باشید از هدیه شما استقبال می‌کند.
کادوی موردعلاقه‌ی خود، مثلاً لباسی که دوست دارید، بلیت بازی گروه موردعلاقه خود، یا حق اشتراک رستوران محبوبتان، را به کسی هدیه ندهید؛ چون این کار بسیار خودخواهانه است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *